check euro-diesel.com => 2 LG =2; LGCountry=2
Secure your power supply with NO-BREAK KS®
Hakkimizda
 • 2018.04.17 EURO-DIESEL (UK) LTD ARE PLEASED TO ANNOUNCE OUR 2018 WORK EXPERIENCE WEEK FOR GRADUATE ELECTRICAL ENGINEERS: 11-15 JUNE

   

  If you are currently working at a Consulting Engineers in the UK and are involved with critical power solutions or want to learn more about UPS technologies, our Workplace Secondment Week is an ideal opportunity for you to further your knowledge.

  You will spend time with our management/engineering teams and will cover the several areas. 
  Please follow this link to discover the detailed program.
  Places are limited; if you are interested in this placement, please ensure that your employer would be happy
  for you to take up this opportunity before contacting us and send an email with your contact details, CV and a brief summary of why the placement is of interest to you and how it would benefit you in your role.
  Deadline: end of business Wednesday 16/05/18.
  E: *moc*leseid-orue+ku*ofni
  NB: EDUK will confirm after the deadline if your application has been successful.
  EDUK will assist with UK travel costs – attendees to cover their own accommodation.
 • 2018.03.30 Opening of the newest EURO-DIESEL’s subsidiary in Santiago of Chile

  It’s with great honor we announce the opening of the newest EURO-DIESEL’s subsidiary in Santiago of Chile.

   [+]
 • 2017.09.29 Recertification for EURO-DIESEL UK

  EURO-DIESEL (UK) Ltd (EDUK) is pleased to announce its successful recertification to: ISO 9001 Quality Management, ISO14001 Environment Management, OHSAS 18001 Occupational H&S Management.

   [+]

 • 2017.04.10 Come and visit us at fairs and shows around the world

  Taking advantage of our worldwide network, we participate in many exhibitions about Data Center, Airport & Industry.

  Check out our next destinations!

   [+]
 • 2017.02.08 EURO-DIESEL has been rated as STRONG

  EURO-DIESEL has been rated as “STRONG” in a new analysis of Europe's 687 largest Electrical Component Manufacturers. This is the highest accolade awarded and reflects our excellent performance over the last 12 months.

   [+]

 • 2017.01.05 FORTRUST adopts Diesel Rotary UPS for backup power

  Is it a generator? A UPS? A flywheel? The new backup power systems at colocation specialist FORTRUST bring these elements together. As FORTRUST expands its Denver data center, it will use Diesel Rotary Uninterruptible Power Supply (DRUPS) from E1 Dynamics to provide emergency power during utility outages. The DRUPS unit features a diesel engine and a rotary UPS that uses kinetic energy, eliminating the need for batteries.

   [+]

HAKKIMIZDA

Profil

İnsanoğlunun yaratıcılığı nesilden nesle geçtikçe, baş döndürücü bir hızla inanılmaz buluşlar gerçekleşmektedir.            

Elektriğin keşfinden muazzam miktarlardaki enerji kullanımının gerçekleştiği günümüze kadar geçen süre içerisinde, elektrik gücü koruması tam ölçekli sanayiye geçirilmiştir. 

Herhangi bir hastaneye, telekomünikasyon merkezine veya elektrik performansının kritik önem arz ettiği herhangi bir kuruma sorun.  Size milisaniye ölçeğindeki bir güç kesintisinin milyon dolarlık hasara yol açabileceğine, ve daha kötüsü insan hayatına mal olabileceğine söyleyeceklerdir.

 

EURO-DIESEL 1989 yılında Liège’de (Belçika) güç ürünleri ve Yedek Jeneratörler konusunda uzmanlaşmış bir grup tarafından kurulmuştur.  O günden bu yana NO-BREAK KS® adını alan ve dünya çapında 400'den fazla ülkede kullanılan tartışmasız bir Dizel Döner Kesintisiz Güç Kaynağı sistemini (DRUPS) piyasaya sunmaktadır.  İşin başka bir kolu da, alternatif bir güç kaynağı için “klasik çözüm”ü kapsamaktadır: Jeneratörler.

 

Bu eşsiz NO-BREAK KS® sisteminin doğuşu ve mükemmelleştirilmesi EURO-DIESEL’in etkinliklerinde hızlı bir büyüme ile sonuçlanmıştır.  Bugün, dünya çapında stratejik olarak konumlanmış yan kuruş ve distribütörleri bulunmaktadır.

 

Kuruluşundan bu yana, EURO-DIESEL şebeke ve yükler arasında müşterinin DRUPS sisteminin altyapısını tasarlamakta, yere özgü DRUPS sistemi üretmekte ve tedarik etmekte, kullanımdan önce sistemi kurmakta ve devreye almakta, ve uzun bir kullanım ömrü sağlamak üzere bakımını ve servis hizmetini yerine getirmektedir. 

 

Diğer birçok faktörün yanı sıra, EURO-DIESEL bugün sayısı 175’in üzerinde sadık bir işgücüne sahip olmakla gurur duymaktadır.  Önemli sayıda projeye tartışmasız başarılı çözümler getiren, yetkin beceri ve fikirleri zamanla gelişen bu işine bağlı erkek ve bayanların sıkı çalışmalarının eseridir.   

 

NO-BREAK KS® sisteminin eşsiz özellikleri, personelimizin yetenek ve deneyimleri, bizi müşterilerimizi daha yakınlaştırmak üzere global ağımızın büyümesi, yeni talepleri karşılamak üzere olan innovasyonlar – bunlar, size güç kaynağı sağlamak üzere bizim her gün üzerinde durduğumuz değerlerimiz ve çabalarımızdır. Özetle...